Strona główna

/

Praca

/

Tutaj jesteś

Analityk finansowy – więcej niż Excel. Czego naprawdę wymaga praca w analizie i jak się do niej przygotować?

Praca
Analityk finansowy

Kim jest analityk finansowy? Jaką rolę odgrywa w przedsiębiorstwie? I dlaczego – całkiem niesłusznie – jego zadania są często spłycane jedynie do analizy suchych danych matematycznych? W poniższym artykule przyjrzymy się prawdziwemu obliczu analityka finansowego i zapoznamy Was z jego podstawowymi obowiązkami.

Kim jest analityk finansowy?

Łatwo powiedzieć, że podstawową rolą analityka finansowego jest… analiza finansów firmy. Na czym ona jednak polega? Zacznijmy od tego, czym jest standing finansowy przedsiębiorstwa. To inaczej kondycja firmy, którą możemy wyrazić w sposób matematyczny.

Załóżmy, że zadaniem analityka finansowego jest ocena efektywności wykorzystania aktywów do wartości generowanych zysków. Aby wykonać to zadanie, specjalista musi:

  • znać wartość aktywów firmy z uwzględnieniem podziału na aktywa trwałe i obrotowe,

  • pozyskać informacje na temat wartości generowanych zysków,

  • obliczyć wskaźnik ROA.

Oczywiście takich wskaźników, które definiują możliwości finansowe firmy, jest znacznie więcej. ROS, ROE, wskaźnik gotówkowy, a także wskaźnik ogólnego zadłużenia (tudzież kapitału własnego) to tylko kilka przykładów współczynników, które analityk finansowy musi znać i wykorzystywać w praktycznej analizie danych.

Umiejętności i kwalifikacje analityka finansowego

Sama analiza wskaźników to nie wszystko. Analityk finansowy, który notabene jest dobrym kandydatem na przyszłego kontrolera, musi posiąść zdolności analitycznego czytania sprawozdań finansowych. To osoba, w przypadku której – niczym w Matrixie – rzędy i kolumny cyfr oraz znaków definiują rzeczywistość. Trzymając się filmowych porównań, dla takiego specjalisty kluczowa jest też umiejętność identyfikacji potencjalnych zniekształceń i danych nietypowych, które w przyszłości mogłyby skutkować poważnymi reperkusjami.

Analityk finansowy musi również umiejętnie oceniać rentowność inwestycji przedsiębiorstwa. Mówiąc wprost – jest to osoba, która analizując dane w chłodny i matematyczny sposób, wie, czy lepszym rozwiązaniem dla firmy jest zakup nowej maszyny, spłata części zobowiązań (i obniżka kosztów ich obsługi), czy też wzrost środków w koncie KASA po stronie Winien.

Czy warto rozpocząć przygodę z analityką finansową?

Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania nowoczesnej sprawozdawczości finansowej, można odnieść wrażenie, że praca analityka finansowego jest tylko dla wybranych. Jest w tym sporo racji, jeśli weźmiemy pod uwagę zdolności matematyczne, umiejętność pracy w rygorze czasowym, czy też odporność na stres. Jednak z drugiej strony analityka finansowa to coś więcej niż tylko obliczanie wskaźników. To przygoda, która przekłada się na dobre wynagrodzenie, możliwość rozwoju (aż do stanowiska dyrektora finansowego) i jednocześnie pozwala mieć wpływ na istotne decyzje, które zapadają w przedsiębiorstwie.

Mając już swój własny, spójny warsztat narzędziowy i posiadając umiejętności pozwalające na ocenę opłacalności inwestycji i szacowania wartości pieniądza w czasie, można zajść w tym zawodzie bardzo daleko i stać się cenionym specjalistą, o którego będą walczyć najlepsi. Fakt posiadania w swoim teamie doświadczonych analityków finansowych jest kuszący dla każdego przedsiębiorcy. Co ważne, dzięki naszym kursom to Ty możesz stać się jego częścią.

Reasumując, analityk finansowy to zawód z przyszłością, którego nie zastąpi żaden skrypt oraz prompt. Jest to też zawód, w którym stale warto się rozwijać. Dlatego FRR oferuje kurs analityk finansowy kieruje zarówno do osób, które posiadają ogólną wiedzę ekonomiczną, jak i do analityków, którzy chcą formalnie potwierdzić swoje kompetencje.

Artykuł sponsorowany

Redakcja thinkthings.pl

Jako doświadczony zespół dzielimy się rzetelną wiedzą z zakresu biznesu, pracy, psychologii, technologii i rozwoju osobistego, tworząc przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych porad. Nasz blog to miejsce dla tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności zawodowe, zrozumieć mechanizmy psychologiczne i wykorzystać nowe technologie do osiągania sukcesów.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?